GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Avakadonun faydaları

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.
Avakadonun Kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler dolayısıyla Kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır.

Avakado, vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok eder.Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.
İçeriğinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdir. Avakado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapar.
Avakado tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Lezzetini anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir.Avakadoyu hemen tüketmek üzere satın alacaksanız, yumuşak olanı seçmeniz gerekir.

Yüksek besin değeriyle bilinen avokado yeşil kabuklu, yenilen kısımları açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına dek olan bölgelerde yetişir.

Avakadonun Faydaları Nelerdir?
Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.

A, C ve E vitamini bakımından zengindir.

Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.

Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.

Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.

Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.

Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunları için faydalıdır.

Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.

Avokadonun yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.

Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.

100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.

Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.

Avokado %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.

Avokado (Taze, pişirilmemiş, yenilebilen kısımları 100 gr) 

Besin değeri

Enerji 670 kJ (160 kcal)

Karbonhidrat

8.53 g

 - Şeker

0.66 g

 - Lif

6.7 g

Yağ

14.66 g

 - Doymuş yağ

2.13 g

 - Tekli doymamış yağ

9.80 g

 - Çoklu doymamış yağ

1.82 g

Protein

2 g

Tiyamin (Vit. B1)

0.067 mg (%5)

Riboflavin (Vit. B2)

0.130 mg (%9)

Niyasin (Vit. B3)

1.738 mg (%12)

Pantotenik asit (Vit. B5)

1.389 mg (%28)

B6 vitamini

0.257 mg (%20)

Folik asit (Vit. B9)

81 μg (%20)

C vitamini

10 mg (%17)

Kalsiyum

12 mg (%1)

Demir

0.55 mg (%4)

Magnezyum

29 mg (%8)

Fosfor

52 mg (%7)

Potasyum

485 mg (%10)

Çinko

0.64 mg (%6)

Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.

8.1.2016

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.